På grund av Falsterbo Horse Show så har man minskat på broöppningstiderna i Falsterbokanalen. Nu gick det att komma igenom klockan 06:00 och 07:00, därefter var nästa tid först klockan 13:00.
Vid hade därför satt väckarklockan till väckning klockan 04.00 för att kunna hinna till någon av de två tidiga öppningarna. Lite över klockan tre så vaknade jag a av v att det fortfarande blåste väldigt mycket. Så vi bestämde oss för att stanna en dag i till i vår hemmahamn och somnade därmed om igen.
När vi så småningom vaknade och fått i oss frukosten så hade faktiskt vinden mojnat. Vi bestämde oss för att göra ett försök att ta oss till Ystad även om det innebar att vi först skulle komma till Ystad vid 19-tiden och hamnen förmodligen skull vara fullproppad med båtar. Planen var att hinna till broöppningen klockan 13:00.
Det gick inte riktigt att segla rakt mot Öresundsbron på grund av att vinden kom från sydväst så motorn fick hjälpa till med att ta oss till Öresundsbron. När vi kom ut på sydsidan av bron så hissades storen och genuan rullades ut och vi gjorde god fart mot Falsterbokanalen.
När vi kommer fram strax innan tolv så tar vi oss bort till dieselpumpen för att fylla på den halvfulla tanken. Det gäller att passa på att fylla på när det finns en pump som fungerar. Jag vet inte hur många gånger det varit fel på dieselpumpen i Ystad.

Vi får i oss en enkel lunch i väntan på broöppningen. Samtidigt så verkar vinden mojna till nästan helt vindstilla. Tio minuter i ett kastar vi loss tillsammans med en hel flock båtar som legat och väntar på broöppningen hela förmiddagen.


När vi kommer ut på andra sidan av kanalen så är det ingen vind i sikte så vi ställer in oss på 6 timmars motorgång. Det var med andra ord bra att vi fick fyllt dieseltanken innan vi gick igenom kanalen. Till en början är vädret bara grått men sen börjar det regna lätt. Någonstans innan Trelleborg börjar det också bli dimmigt. Vi är ett tiotal båtar som gick genom kanalen samtidigt och som satt kursen österut. Efter ett tag så delas klungan upp och några väljer att gå in till Gislövsläge, några verkar ta sikte på Bornholm och några stycken, inklusive oss, verkar sätta kursen mot Ystad. Våra följeslagare försvinner ut och in i dimman trots att de bara ligger ett hundratal meter från oss.

Vi fortsätter i dimman och kommer så småningom fram till Ystad. Vår angöringswaypoint ligger tvåhundra meter utanför inseglingspiren men vi kan inte riktigt se land så vi följer vårt gamla plotterspår och får efter en stund syn på hamnen.
Hamnen är överfull. Jag hade ett par alternativa platser i tanke om det skulle vara fullt i hamnen men det verkar som om även ett par andra seglare haft samma tanke. Nu börjar det också regna rejält. Vi snurrar runt och letar plats. Precis när vi bestämt oss för att lägga oss utanpå en annan båt så hittar vi en ledig plats rätt så långt in i hamnen.
Väl förtöjda så åker sittbrunnstältet upp. Torklinor knyts upp och alla blöta sjökläder hängs till tork i sittbrunnen.
Ett glas vin och lite chips får avsluta denna dagen innan vi så småningom gör och lägger oss trötta och nöjda med dagen förflyttning, segling blev det ju inte så mycket av.

Tisdagen ser ut att bli regnig och tidvis riktigt blåsig vilket gör att vi förmodligen kommer att stanna i Ystad en dag extra.