Det verkar som om det var ett bra beslut att ta oss hem igår. Det regnar nu. Vinden ser också fortsatt ut att öka de kommande dagarna. Så idag har jag varit iväg och köpt reservdelar för att kunna fixa det som gick sönder under semestern.
Först gick ett av gångjärnen till toalettringen sönder, sen började logg- och temperaturgivaren att strula och strax därefter började vindinstrumentet strula. Jag misstänker i och för sig att strulet med vindinstrumentet beror på att den inte får information från loggivaren. Så till en början så börjar vi med att byta loggivaren.
Sen hade vi sönder vår Hook & Moor båtshake när vi hade vår incident i Hornbæk och jag klämde mitt ringfinger. Utöver detta så har något fenderskydd gått sönder och ett gäng skruvar till luckgångjärn har lossnat.
Sen råkade den ena linan i singellinerevet lossna och ligger nu inne i bommen så det innebär att ändbeslaget på bommen måste lossas. Med andra ord så kommer jag att kunna sysselsätta mig med reparationer de sista dagarna på min semester.